KSIĘGARNIA KWALO
Produktów 0 szt. Koszyk
 

Jak napisać scenariusz filmowy

Streszczenie ebooka

Bestsellerowy podręcznik Jak napisać scenariusz filmowy to kompletny kurs pisania scenariuszy, przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i zawodowych montażystów. Czwarte polskie wydanie odsłania tajniki opracowania motywu, gromadzenia materiałów, przygotowania fabuły oraz stworzenia interesujących postaci i wątków. Ponadto, autorzy podają praktyczne wskazówki, w jakim formacie scenariusz sprzeda się najlepiej. To wszechstronny i dobrze napisany podręcznik, w którym świetne scenariusze przykładowe przeplatają się ze smakowitymi anegdotami ze świata zawodowych scenarzystów. Niezastąpiony na drodze do przyszłej kariery i pomocny na każdym etapie pracy.

Recenzje:

Przez ostatnie 25 lat przeczytałem bardzo dużo, bardzo dobrych książek o tym jak napisać scenariusz filmowy. Ta jest najlepsza.
- Juliusz Machulski, reżyser, scenarzysta

Talent można rozwinąć, a rzemiosła można się nauczyć. Książka Jak napisać scenariusz filmowy z amerykańskim pragmatyzmem przekazuje wiele praktycznych doświadczeń, pomija natomiast jako oczywiste, to co dla wielu współczesnych europejskich scenarzystów jest niejasne: sferę wartości, czy moralną ocenę postępowania bohaterów. Myślę, że ta książka może być przydatna tym, którzy mają jasno wyrobione zapatrywania na życie, natomiast zagubionym może pomóc w zrozumieniu swego zagubienia.
- Krzysztof Zanussi, reżyser, scenarzysta

- Nie mam scenariusza!
- Chcesz mi pomóc, przeczytaj tę książkę, jest w niej wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć.
- Andrzej Wajda, reżyser, scenarzysta

Ta książka jest cenna z jednego powodu. Ucząc rzetelnego rzemiosła, jednocześnie od samego początku przestrzega przed łatwym optymizmem.
To, że kiedyś odważyłem się pisać scenariusze, składam na karb bezkrytycznej młodości. Dzisiaj po przeczytaniu książki Russina i Downsa pewnie nie podjąłbym już tego ryzyka. Bo sama intuicja, którą tak chwalą autorzy to dziś już za mało. Potrzebna jest głęboka wiedza, którą daje nam właśnie ta książka.
- Feliks Falk, reżyser, scenarzysta

Książka Jak napisać scenariusz filmowy jest bardzo dobra: Dla studentów szkół filmowych. Bo jest klarowna i uczy warsztatu. Dla piszących, czynnych zawodowo scenarzystów. A tych jest w Polsce coraz więcej. Mam nadzieję, ze dzięki tej książce, będą pisać lepiej... Dla wszystkich fanów kina, bo odsłania kulisy powstawania filmu, kulisy manipulacji wyobraźnią widza.
- Robert Gliński, reżyser, scenarzysta i wykładowca scenopisarstwa w PWSFTiT w Łodzi

Ta książka to skarb dla kogoś kto chce być scenarzystą filmowym. Ta książka to skarb dla kinomana chcącego dowiedzieć się czegoś więcej o filmowej kuchni. Jak napisać scenariusz filmowy to lekko napisane, niezwykle kompetentne i błyskotliwe kompendium wiedzy o trudnej sztuce scenopisarskiej. To również pełna anegdot i wnikliwej obserwacji książka o tym, jak to jest być scenarzystą w Hollywood. I w ogóle o tym jak to się robi w Hollywood. Dla filmowców i wielbicieli kina - lektura obowiązkowa.
- Piotr Wereśniak, scenarzysta

Jeśli już wchłonąłeś tę biblię jednym tchem, przeczytaj ją jeszcze raz. Do ciebie mówię - POCZĄTKUJĄCY SCENARZYSTO, który musisz poznać tajniki niewdzięcznej sztuki pisania na ekran; DOŚWIADCZONY SCENARZYSTO, który powinieneś przypomnieć sobie jak to się robi; REŻYSERZE, który musisz wiedzieć jak kręcić, by nie schrzanić czyjeś ciężkiej pracy; KRYTYKU, który dostaniesz rzetelne narzędzie do chlastania i ty, ZWYKŁY WIDZU, wiedz, że historia, którą oglądasz jest wynikiem katorżniczej harówki. Pasjonującej jak ta książka.
- Cezary Harasimowicz, scenarzysta

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam tę książkę. Jestem przekonana, że może być ona pomocna rozpoczynającym swoją przygodę z filmem adeptom scenopisarskiego rzemiosła. Doświadczeni scenarzyści też znajdą w niej pewnie tak, jak i ja, coś dla siebie. A miłośnicy filmu - olbrzymią wiedzę o tym, jak konstruuje się filmowe fabuły. Polecam.
- Ilona Łepkowska
, scenarzystka

Spis treści

SŁOWO OD JULIUSZA MACHULSKIEGO
SŁOWO OD WYDAWCY
PODZIĘKOWANIA
ZOSTAĆ SCENARZYSTĄ

CZĘŚĆ PIERWSZA PODSTAWY

ROZDZIAŁ 1 JAK ZAIMPONOWAĆ RECENZENTOWI
ROZDZIAŁ 2 FORMAT
ROZDZIAŁ 3 PROBLEM, PRZESŁANIE, UCZUCIE
ROZDZIAŁ 4 ŚWIAT OPOWIEŚCI
ROZDZIAŁ 5 BOHATER

CZĘŚĆ DRUGA STRUKTURA
ROZDZIAŁ 6 STRUKTURA – RYS HISTORYCZNY
ROZDZIAŁ 7 SIŁA I KONFLIKT
ROZDZIAŁ 8 UJĘCIE, SCENA, SEKWENCJA
ROZDZIAŁ 9 FISZKI SCEN
ROZDZIAŁ 10 POCZĄTEK HISTORII
ROZDZIAŁ 11 GATUNKI

CZĘŚĆ TRZECIA WARSZTAT
ROZDZIAŁ 12 WSKAZÓWKI SCENICZNE
ROZDZIAŁ 13 DIALOG
ROZDZIAŁ 14 REDAGOWANIE

CZĘŚĆ CZWARTA SPRZEDAŻ
ROZDZIAŁ 15 SPRZEDAĆ SCENARIUSZ W USA
ROZDZIAŁ 16 SPOTKANIE NA SZCZYCIE

CZĘŚĆ PIĄTA ALTERNATYWY
ROZDZIAŁ 17 PISANIE DLA TELEWIZJI
ROZDZIAŁ 18 SCENARZYSTA DRAMATOPISARZEM