KSIĘGARNIA KWALO
Produktów 0 szt. Koszyk
 

Roztocze Polskie i Ukraińskie. Przewodnik

 • Typ: eBook w formacie PDF
 • Ilość stron: 454
 • Wersja elektroniczna - pliki PDF do czytania na komputerze
 • Rok wydania: 2009
 • Wysyłka darmowa
 • Wydawca: Rewasz
 • Autor: Artur Pawłowski
 •  

Streszczenie ebooka

Przewodnik ten jest nową wersją – rzec można - kontynuacją popularnego przewodnika po Roztoczu, tzw. przewodnika "z chałupką" wydanego jeszcze w latach 90. zasłużone wydawnictwo Stanisław Nałęcz Kryciński. Od tego czasu minęło już ponad 10 lat. To cała epoka zmian w terenie. Przybyło tras znakowanych, szczególnie szlaków rowerowych i ścieżek dydaktycznych, a rozwój agroturystyki spowodował, że jest gdzie zjeść, przenocować i odpocząć po wycieczce.

Przewodnik obejmuje ściśle teren Roztocza, za to całego, zarówno po naszej jak i po ukraińskiej stronie – od Kraśnika po Lwów. Jest to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o tym terenie podane w przystępnej i przejrzystej formie. Nowością są opisy tras pieszych i rowerowych po stronie ukraińskiej nie prezentowane dotąd w żadnej polskiej publikacji.

Przewodnik opisuje praktycznie wszystkie znakowane szlaki piesze i rowerowe – opis trasy naszkicowano zawsze na tle kulturowym i historycznym; uczciwie potraktowano żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i rolę tej organizacji w walce z oboma okupantami. Autor opisuje także wycieczki poza szlakami znakowanymi w szczególnie atrakcyjnych miejscach Roztocza.

Opisano:

 • Roztocze Zachodnie (Batorz i okolice, Szczebrzeszyn i okolice, okolice Zwierzyńca)
 • Roztocze Środkowe (Józefów i okolice, Krasnobród i okolice, Susiec i okolice, Tomaszów Lub. i okolice, Zamość i okolice, Zwierzyniec i okolice)
 • Roztocze Południowe (Wschodnie): Horyniec i okolice, Narol i okolice, Werchrata i okolice
 • Roztocze za kordonem – 12 tras rowerowych i pieszych w okolicach Rawy Ruskiej, Żółkwi, Janowa Lwowskiego i Krechowa, w tym Centralny Szlak Rowerowy Roztocza z Rawy Ruskiej do Lwowa; Lwów: Wysoki Zamek, Czartowska Skała i Jaskinia Miodowa.

Spis treści

>Od autora [9]/ >Część I — Informacje ogólne [11]/ Roztocze [11]/ Roztoczański Park Narodowy [17]/ Jaworowski Park Narodowy i rezerwat Roztocze [20]/ Parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody [22]/ Sieć NATURA 2000 na Roztoczu [24]/ Zarys dziejów, czyli nie tylko o Orynacji Zamojskiej [25]/ >Część II — Roztoczańskie tematy [42]/ Karol Wojtyła – Jan Paweł II i Roztocze [42]/ Zamojscy ordynaci [43]/ O kamieniarstwie na Roztoczu [45]/ Zmiany granic państwowych na Roztoczu [47]/ Linia Mołotowa [49]/ Rzecz o małych wodospadach zwanych szumami [51]/  Korona Wzgórz Roztocza [53]/ Na Roztocze koleją — rys historyczny [55]/ Kolejki wąskotorowe na Roztoczu [57]/ Poligon jaworowski [58]/ >Część III — Roztocze Polskie — trasy piesze [60]/ Roztocze Zachodnie [60]/ Batorz i okolice [60]/ Okolice Zwierzyńca [87]/ Roztocze Środkowe [101]/ Józefów i okolice [102]/ Krasnobród i okolice [133]/ Susiec i okolice [160]/ Tomaszów Lubelski i okolice [185]/ Zamość i okolice [204]/ Zwierzyniec i okolice [220]/ Roztocze Południowe (Wschodnie) [250]/ Horyniec-zdrój i okolice [251]/ Narol i okolice [255]/ Werchrata i okolice [261]/ >Część IV — Roztocze Polskie — trasy rowerowe [296]/ Roztocze Zachodnie [308]/ Roztocze Środkowe [314]/ Roztocze Południowe (Wschodnie) [326]/ >Część V — Trasy kolejowe — Polska i Ukraina [342]/ >Część VI — Roztocze Polskie — trasy samochodowe [352]/ >Część VII — Roztocze Ukraińskie — trasy piesze, rowerowe i samochodowe [367]/ >Dodatek turystyczny [394]/ >Indeks ważniejszych miejsc omawianych w przewodniku [400]/ >Indeks osób [404]/