KSIĘGARNIA KWALO
Produktów 0 szt. Koszyk
 

W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego

  • Typ: eBook w formacie PDF
  • Ilość stron: 164
  • Wersja elektroniczna - pliki PDF do czytania na komputerze
  • Rok wydania: 2007
  • Wysyłka darmowa
  • Wydawca: Wojciech Marzec
  • Autor: Walter Murch
  •  

Streszczenie ebooka

W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego to niezapomniana podróż po estetyce i praktycznych problemach cięcia taśmy filmowej. Autor na podstawie osobistych doświadczeń związanych z montażem mechanicznym i cyfrowym uczy, czym jest montaż oraz udziela cennych wskazówek popartych przykładami z największych światowych hitów kinowych. W mgnieniu oka to historia opowiedziana w sposób niezwykle interesujący, poruszająca najintymniejsze tajniki zawodu.

Recenzje:

Czy wiesz, że filmowe cięcie może być zgodne z mrugnięciem powieką? Jesteś ciekaw, jak poradzono sobie z 230 godzinami materiału nakręconego do \"Czasu Apokalipsy\"? \"W mgnieniu oka\" to pasjonująca lektura odsłaniająca kulisy pracy montażysty, pełna oryginalnych teorii, ciekawych porównań, bogata w egzemplifikację. Gorąco polecam!\"
- Magdalena Piekorz, reżyser, Pręgi

\"Jest to pensum uwag przede wszystkim i nade wszystko praktycznych, które przybliżają, wyjaśniają i uczą tajemnej sztuki montażu.\"
- Jerzy Stuhr, aktor, reżyser, rektor PWST w Krakowie

\"Z tej książki *naprawdę* można dowiedzieć się, czym jest montaż filmowy i jak dobrze montować. To bardzo potrzebny na rynku podręcznik napisany w sposób przystępny i z humorem.\"
- Elżbieta Kurkowska, montażystka filmowa, Ubu Król

\"Z dużym zainteresowaniem i przyjemnością przeczytałam książkę W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego Waltera Murcha. Jej przystępny język sprawia że nawet dla osób niewtajemniczonych w proces montowania filmu, książka ta może być przewodnikiem po tajnikach montażu profesjonalnego. Powinni ją z uwagą przeczytać zarówno ci którzy już montują filmy jak i ci którzy dopiero przymierzają się do montażu, aby zrozumieć czym jest montaż filmowy i czym może być. Druga część \"Posłowie montaż przy użyciu technik cyfrowych \"przybliża historię technik montowania filmu od tak zamierzchłych , że prawie niewyobrażalnych czasów, jak łączenie poszczególnych ujęć filmu zszywaczem biurowym przez kolejne etapy, po współczesny montaż cyfrowy z jego pułapkami i zaletami.\"
- Ewa Smal , montażystka filmowa, Wszyscy jesteśmy Chrystusami

\"Nie znajdziemy tu podanych wprost gotowych receptur na dobry montaż w filmie. Poczujemy za to jak niezwykle skomplikowany jest świat filmowy zamknięty między cięciami montażysty. Jak patrzy on na film. Przed jakiego rodzaju wyborami staje. Znajdziemy bardzo konkretne przykłady jak postrzegać materiał filmowy i teorie mogące pomóc w krystalizacji takiego spojrzenia. Bardzo to cenna lektura, dzięki której mogłem skonfrontować własne doświadczenia z tym, jak widzi montaż Walter Murch. Dla tych, którzy interesują się tym tematem lub poczynili już pierwsze kroki w roli montażystów winna to być \"podróż\" mocno uświadamiająca jak potężnym narzędziem jest montaż w zdobywaniu przychylności widza dla filmu.\"
- Jarosław Barzan, montażysta, Pitbull

\"W tej niedużej książce pan Murch oddaje całą istotę montażu. Ukazuje jak ważnym, w procesie powstawania filmu, jest montaż. Pozazdrościć tylko komfortu pracy. Długi czas na analizę materiału filmowego i montaż, to coś czego nam często brakuje. \"Terminy\", to słowo towarzyszy nam od momentu włączenia się do projektu, aż do \"zamknięcia\" obrazu. Brak odpowiedniego czasu na montaż, często odbiera instynkt, a to nie służy żadnemu filmowi Polecam tę książkę nie tylko przyszłym montażystom, ale i producentom.\"
- Wanda Zeman, montażystka filmowa, Persona non grata

Spis treści

Słowo od Francisa Coppoli
Słowo od Milenii Fiedler
Słowo od Wydawcy
Wstęp
Cięcia wykorzystane i niewykorzystane
Jak to jest, że cięcia się udają?
„Wytnij nieudane kawałki”
Osiągnąć najwięcej jak najmniejszym nakładem
Zasada sześciu
Mylenie uwagi przeciwnika
Co się dzieje poza obrębem kadru?
Senność w Paryżu
Praca zespołowa: było montażystów wielu
Decydująca chwila
Metody i maszyny: marmur i glina
Pokazy próbne: ból przeniesiony
Spokojnie, to tylko film
System „Dragnet”
Galaktyka migających punkcików

POSŁOWIE
MONTAŻ FILMOWY PRZY UŻYCIU TECHNIK CYFROWYCH
Przeszłość, teraźniejszość i perspektywy na przyszłość
Astronomiczne liczby
Zalety elektroniki
Montaż cyfrowy: Powrót do przyszłości
Przejście z systemów analogowych na cyfrowe
Problemy rozwojowe
Półtora angielskiego pacjenta
Człowiek kontra maszyna
Swobodny dostęp i prędkość
Montaż cyfrowy – szybko, coraz szybciej?
Uwagi ogólne: Celuloidowa Puszcza Amazońska
Cyfrowa teraźniejszość
Cyfrowa przyszłość
Gesamtkunstkino – Totalne Kino Sztuki
Warto wiedzieć
O Autorze