All the Light We Cannot See / Recenzja

All the Light We Cannot See” opowiedziane jest w prawie 200 krótkich rozdziałach, a fabuła nieustannie trwa pomiędzy dwoma głównymi bohaterami: Wernerem Pfennigiem, który jest młodym chłopcem z Niemiec interesującym się inżynierią radiową oraz Marie-Laure LeBlanc, młodą niewidomą Francuzką, która interesuje się literaturą.


W 1934 roku Marie-Laure jest sześciolatką i mieszka z kochającym ojcem, Danielem LeBlancem. Tata bohaterki pracuje w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Jednakże Marie-Laure zaczyna tracić wzrok. Próbując zaadaptować się do nowej sytuacji, Daniel uczy Marie-Laure Braille’a. W każde urodziny Marie-Laure, Daniel daje jej małe pudełeczko z zagadkami. Z biegiem lat Marie-Laure dowiaduje się również o diamencie o nazwie Sea of Flames, który jest przechowywany w muzeum. Mówi się, że diament ma przynieść wieczne życie jego właścicielowi, ale krzywdę dla bliskich. Marie-Laure obawia się, że jej ojciec umrze z powodu klątwy, ale Daniel zapewnia ją, że klątwa jest jedynie mitem.

W 1934 roku Werner Pfennig jest ośmioletnim chłopcem mieszkającym ze swoją siostrą Juttą w domu dziecka w Niemczech. Werner jest inteligentnym chłopcem, choć obawia się, że zostanie wysłany do pracy w kopalni, kiedy skończy piętnaście lat. Szef sierocińca, Francuzka o imieniu Frau Elena, uczy go mówić zarówno po francusku, jak i po niemiecku, i zachęca go do odkrywania swoich zainteresowań poprzez naukę. Pewnego dnia Werner natknął się na radio. Wraz z siostrą są zdumieni odkryciem nadejścia takich wynalazków. Radio staje się pasją Wernera, który zyskuje reputację świetnego mechanika elektroniki. Pewnego dnia naprawia radio potężnego urzędnika o nazwisku Herr Siedler, który okazuje swoją wdzięczność, rekomendując go do prestiżowej szkoły nazistowskiej.

W 1940 r. Niemcy najeżdżają Paryż. Marie-Laure i jej ojciec decydują się opuścić miasto. Daniel LeBlanc miał za zadanie ukryć Morze Ognia przed nazistowskimi najeźdźcami. On i trzej inni pracownicy otrzymali diamenty, z których trzy są fałszywe, a jeden jest prawdziwe. Zostały one wysłane do różnych części kraju. Daniel decyduje się na podróż do nadmorskiego miasteczka Saint-Malo, aby zamieszkać ze swoim wujem, Etienne LeBlanc. Marie-Laure odkrywa, że Etienne jest ekscentrycznym, ale bardzo sympatycznym człowiekiem. Chociaż jest wyjątkowo samotny, oczarowuje Marie-Laure swoją rozległą wiedzą naukową i radiową.

W Saint-Malo Daniel buduje Marie-Laure model miasta, aby mogła trenować, chodzenie po ulicach jako niewidoma. Marie-Laure zaprzyjaźnia się także z kucharką i pokojówką Etienne — Madame Manec. W końcu dowiaduje się, że brat Etienne, Henri LeBlanc — jej własny dziadek — stworzył serię audycji radiowych poświęconych nauce z tajnego pokoju radiowego na strychu domu. Pewnego dnia Daniel mówi Marie-Laure, że musi natychmiast wyjść. Obiecuje jej, że wróci, ale po miesiącach Daniel nadal nie wrócił. Od czasu do czasu wysyła list do Marie-Laure, w którym twierdzi, że znajduje się w bezpiecznym miejscu. Tymczasem życie w Saint-Malo staje się nie do zniesienia. Niemieccy żołnierze źle traktują ludzi i brakuje jedzenia. Madame Manec choruje i umiera. Zainspirowana jej odwagą Etienne i Marie-Laure postanawiają wspólnie walczyć z Niemcami. Etienne uruchamia serię tajnych audycji radiowych, a Marie-Laure codziennie kupuje bochenek chleba z piekarni, która zawiera zwój z ważnymi informacjami na temat sytuacji politycznej.

W 1944 r. alianci przygotowują się do zbombardowania Saint-Malo. Niemieccy żołnierze, w tym Werner i jego przełożony, Frank Volkheimer, przygotowują się do nalotu, ukrywając się pod hotelem. Etienne zostaje aresztowany, pozostawiając Marie-Lausam w swoim domu. W sierpniu samoloty amerykańskie zrzucają ulotki nakazujące wszystkim obywatelom Francji opuszczenie miasta. Marie-Laure, nie otrzymuje wiadomości, ponieważ jest niewidoma. Późną nocą samoloty bombardują miasto. Podczas gdy Werner i Volkheimer próbują znaleźć wyjście z piwnicy, von Rumpel udaje się do domu Etienne w poszukiwaniu diamentu. Obawiając się, Marie-Laure chowa się w tajnym pokoju radiowym. Von Rumpel przeszukuje dom, ale nic nie znajduje – Marie-Laure zabrała ze sobą diament. Werner następnie udaje się do domu Etienne, aby uratować Marie-Laure.
Co wydarzy się dalej? Tutaj zachęcam bardzo gorąco do przeczytania książki.

Leave us a Message