Dziewczyna z pociągu / Recenzja

Książka dla dorosłych pt. „Dziewczyna z pociągu” to bestseller ostatniej dekady. Sprzedała się w olbrzymich ilościach nakładów. Skupmy się więc na krótkim streszczeniu.

Rachel, główna bohaterka książki, mieszka ze swoją przyjaciółką uniwersytecką, Cathy. Zamieszkała z nią po tym, jak zerwała z mężem i nie miała gdzie mieszkać. Nie ma pracy, ale ukrywa tę informację przed Cathy. Codziennie jeździ tymi samymi porannymi i wieczornymi pociągami, obserwując te same podmiejskie domy przy torach kolejowych. Jest jednak jeden dom, którego nie może się doczekać każdego dnia. Rachel nie wie jak mieszkańcy tego domu nazywają się, ale ona nazywała ludzi Jess i Jason. Uwielbia ten dom, ponieważ przypomina jej przeszłość.

Pewnego dnia Rachel widzi, jak Jess całuje mężczyznę. Rachel jest pewna, że to nie Jason, ponieważ ten facet był dużo wyższy i miał inną budowę ciała. Następnego dnia słyszy wiadomość o kobiecie Megan Hipwell, która zaginęła. Rachel orientuje się, że Jess nazywa się Megan. Przypomina jej się wtedy sytuacja, kiedy kobieta całowała innego mężczyznę. Poszła więc na policję, lecz nie przyjmują jej zeznań, ponieważ kobieta była tej nocy pijana. Scott, znajomy Rachel, prosi ją, by do niego zadzwoniła i spotkała się z nim osobiście. Rachel rozpoznaje na zdjęciu Kamala Abdica, który jest terapeutą Megan. Kamal jest uważany za podejrzanego, ale nie zostaje zatrzymany z powodu niewystarczających dowodów. Scott i Rachel wciąż jednak podejrzewają Kamala i wierzą, że miał on motyw seksualny.

W dniu, w którym zniknęła Megan, Rachel przypomniała sobie, gdzie mieszkała wcześniej. W miarę upływu czasu przypomina sobie detale. Pamięta, jak przebywała w przejściu podziemnym w pobliżu dworca kolejowego, a jej głowa i ręce krwawiły. Jednak nie mogła przypomnieć sobie dlaczego. Rachel postanawia udać się do terapeuty, Kamala, aby sprawdzić, czy może odzyskać pamięć i spróbować znaleźć informacje, które uczynią go ponownie podejrzanym.

Policjanci informują, że Megan nie żyje, a kilka dni później Rachel dowiaduje się, że kobieta była w ciąży. Scott odkrywa, że Rachel okłamuje go przez cały ten czas — nie była przyjaciółką Megan. Odkrywa także, że Rachel poszła do Kamal Abdic. Scott zaatakował Rachel. Zamyka ją w pokoju, gdzie Rachel dostrzega oprawione zdjęcie Scotta i Megan. Myśli, że to właśnie Scott zamordował Megan i następnego dnia idzie prosto na policję.

Ostatecznie Rachel udaje się odzyskać pamięć z sobotniej nocy. Przypomniała sobie, jak Tom ją uderzał, powodując uraz głowy i zabierając Megan do samochodu. Rachel postanawia, że ​​musi rozmawiać z partnerką Scotta, Anną. W międzyczasie Anna znajduje tajny telefon komórkowy i odkrywa, że Tom ma romans z kimś. Anna przypuszcza, że kochanką jest Rachel. Kiedy Rachel mówi jej o Tomie, ona jej wierzy. Niestety kobiety nie zdążyły wyjść z domu, by powiadomić o tym fakcie policji. Tom zamyka je w domu.

Rachel mówi mu o tym, co zobaczyła. Tom na początku zaprzecza, ale potem przyznaje, że miał romans z Megan. Twierdzi, że chciał się rozstać z Megan, ale ta groziła mu. Powiedziała, że jeśli nie spotka się z nią gdzieś, przyjdzie do niego i powie wszystko o Annie. Tom twierdził, że Megan ciągle krzyczała i atakowała go. Tom nie miał innego wyboru, jak ją zabić. Pochował ją w lesie i uciekł. Po wydaniu prawdy, Tom próbuje zabić Rachel. Jednakże ta samoobronie zabija Toma. Anna dzwoni po karetkę i mówi wszystko policji, oczyszczając Rachel z zarzutów. W ostatniej scenie można zauważyć, że Tom od razu nie umiera. Anna rozmawia z mężczyzną i wsuwa korkociąg od wina głęboko w gardło Toma.

Rachel ostatecznie postanawia skończyć z przeszłością i zacząć wszystko od początku. Streszczenie absolutnie nie odzwierciedla emocji oraz uczuć, jakie pojawiają się podczas czytania książki. „Dziewczyna z pociągu” trzymała głównie pozytywne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2015 roku została okrzyknięta najszybciej sprzedającą się powieścią dla dorosłych. Następnie powieść została uhonorowana przez Kirkus Reviews jako jedna z najlepszych książek roku 2015. Książka zdobyła także nagrodę Goodreads Choice 2015 w kategorii Mystery & Thriller.

Leave us a Message