Tamta dziewczyna / Recenzja

Erica Spindler to jedna z popularniejszych autorek, po których książki sięga chętnie młodzież. Jedną z najnowszych powieści tej aktorki jest „Tamta dziewczyna”. Jest to niebanalny kryminał przeznaczony dla wszystkich miłośników tajemniczych historii.


W powieści poznajemy główną bohaterkę — Mirandę Rader. Jest ona policjantką, której przeszłość pozostawia bardzo wiele do życzenia. W wyniku przemiany oczywiście teraz kobieta żyje już zgodnie z prawem, jak również sama go strzeże oraz pilnuje porządku. Jako nastolatka niestety zbyt często popadała w różne konflikty z prawem. Bohaterka pochodziła z bardzo biednej dzielnicy, a dokładnie z miasteczka Harmony w Luizjanie. Tam wychowywała się z braćmi, a jej matka, której niezbyt szczególnie leżało na sercu to, co spotka ją nastoletnią córkę, ponieważ już bardzo dawno zaprzestała prób sprowadzenia córki na dobrą drogę. Miranda robiła, na co miała ochotę, chodziła, gdzie chciała i nie przejmowała się nikim oraz niczym. Aż do tamtego jednego feralnego dnia… Może gdyby udało się sprowadzić wtedy jej pomoc, to wszystko potoczyłoby się inaczej? Może Randi miałaby wówczas jakąś szansę, aby wyjść na prostą? Bohaterka wielokrotnie próbowała zmienić różne rzeczy, ale że miała ona zawsze nie po drodze z uczciwością i prawem, i jej wielokrotne kłamstwa spowodowały, że nikt jej nie wierzył. A przecież tym razem mówiła prawdę… I to właśnie wtedy tak bardzo potrzebne jej było wsparcie i to, by ktoś tym razem stał po jej stronie, a nie odbierał ją jak notoryczną kłamczuchę. Teraz, po wielu latach, Randi stoi po tej drugiej stronie. Po stronie prawości i uczciwości. Zaczęła pracować, stara się nie wracać do przeszłości oraz cieszy się szacunkiem swoich kolegów. Autorka książki Erica Spindler buduje w powieści nastrój w taki sposób, aby przykuwać uwagę czytelnika na bardzo długo i w taki sposób, który sprawia, że myśli on o książce nawet wtedy, gdy nie ma jej w rękach. Główna bohaterka Miranda jest kobietą pewną siebie, zdecydowaną i na wskroś uczciwą. Książkę czyta się bardzo przyjemnie oraz z bardzo wielkim zaciekawieniem. Każda kolejna przeczytana strona czytelnik jest żądny wiadomości i rozwiązań zawartych w książce. Po rozpoczęciu przygody z Mirandą Rader nie da się odłożyć jej na później. Powieść E. Spindler bez wątpienia zaliczyć można do książek z gatunku „na jedną noc” czy też nużącą podróż. Czytając ją, można poczuć ten unikalny klimat miasta Luizjany, a zamykając oczy można przenieść się na ciemne uliczki tuż gdzieś za miasteczkiem Jasper w letnią gorącą noc. Bohaterowie, którzy wykreowani zostali przez pisarkę są jedynymi ludźmi, którzy liczą się w chwili czytania, ale i po skończonej lekturze ciężko jest uwierzyć, że oni oraz losy tych bohaterów są tylko i wyłącznie fikcją, kiedy nam czytelnikom jeszcze niespełna minutę temu wydawali się dla nas najbliższymi przyjaciółmi czy też wrogami, a może nawet rodziną.
Główna bohaterka jest kobietą pełną wad z bardzo trudną przeszłością, być może nawet bardzo problematyczną. Jednak mimo to dla czytelników stała się ona wzorcem postępowania, czy też chodzącą zagadką. Miranda została świetnie wykreowana, w powieści widzimy jej przemiany oraz to jak dobrze radzi sobie z często wracającą do niej przeszłością. Bohaterka jest dynamiczna, a dzięki niej czytelnik ma do czynienia z bardzo dobrze rozwiniętym wątkiem na tle psychologicznym, który zapewne nadrobi wszelkie nawet mniejsze niedociągnięcia autorki. Historia opisana w książce z pewnością przypadnie do gustu wszystkim — zarówno miłośnikom książek, jak i tym, którzy swoją przygodę z kryminałami dopiero zaczynają. Podsumowując książkę polecamy zwłaszcza na długie, nudne wieczory. Tamta dziewczyna” nie raz zaskoczy oraz zajmie myśli na długie godziny.

Książka ta jest rekomendowana nawet przez nauczycieli języka polskiego. Młodzież może wynieść z niej naprawdę wiele. Główna bohaterka powinna stać się dla nich przykładem, wzorem do naśladowania w wielu sytuacjach życiowych. Osobiście, sama czytałam tą książę dwa razy. Myślę, że każdy nastolatek powinien po nią sięgnąć. Szkoda tylko, że w obecnych czasach tak mało promuje się biblioteki i czytelnictwo tak kultowych bestsellerów.

Leave us a Message