Wysiedlenie / Recenzja

Autorka wielu książek Dorota Combrzyńska-Nogala wydała kolejną już ze swojej kolekcji perełkę do bibliografii, która wyjaśniają dzieciom, oraz dziecięcą perspektywę, co to znaczy życie w obliczu wojny.

Tym razem autorka, którą jest Combrzyńska-Nogala zaproponowała najmłodszym historię, która bazuje na wspomnieniach Kazimiery Mirosławskiej, która jako małe dziecko przeżyła właśnie przesiedlenie spod Lwowa na Dolny Śląsk. Teraz już jako dorosła kobieta doświadczyła niestety kolejnych przymusowych przenosin co spowodowało, że trafiła ostatecznie do Jawora. I właśnie z tego miasta znajdującego się nieopodal Legnicy wywodzi się Magdalena Kozieł-Nowak, która swoimi pięknymi ilustracjami ubarwiła ten kolorowy i wielokulturowy ton, który nadał książce „Wysiedleni” wielkiego uroku i sprawił, że przyciąga wielu najmłodszych czytelników, którzy chętnie przypatrują się niepowtarzalnej grafice. W książce to narratorka Combrzyńskej -Nogali opowiada właśnie te wszystkie losy przedwojenne, wojenne oraz historię przesiedlenia, która widziana jest z perspektywy małej Kazi – dziewczynki reprezentującej młode pokolenie. Opowieść ta trzyma się całości, natomiast jej bogaty język naprawdę potrafi wzbudzić zachwyt. To pewne, że dzieci będą zadawać pytania odnośnie znaczenia wielu, wielu słów, ale można być pewnym, że słownictwo, a w tym „wstawki”, które znajdują się tam w różnych językach m.in. po ukraińsku i niemiecku, są w tym przypadku jedynym możliwym kluczem, aby zrozumie
przekaz, który zawarty jest w tej właśnie książce.
Analizując znaczenie słowa Wysiedleni, a więc tytułu książki – są to ludzie, którzy muszą porzucić swoje rodzinne domy na wschodzie Polski i muszą przenosić się setki kilometrów dalej- na zachód lub północ kraju, bo właśnie po II wojnie światowej granice Polski zostały zmienione. Kazia Łobodziec mieszka w Gródku Jagiellońskim niedaleko Lwowa. Dobrze jej w tej wieloetnicznej miejscowości. Polscy, ukraińscy i żydowscy mieszkańcy pomagają sobie, wspólnie pracują i świętują.
Wybuch II wojny światowej kładzie się cieniem na losie wszystkich mieszkańców. Wiele przyjaźni nie przetrwa tej próby. Na szczęście główne bohaterki, czyli Kazia i Rózia w dalszym ciągu są nierozłączne. Razem jest łatwiej im opuścić rodzinne miasto Gródek i razem ze swoimi rodzinami oraz większością sąsiadów przeprowadzają się na Ziemie Odzyskane – koło Jawora. Tam zaczyna się ich niełatwe wspólne życie razem niemieckimi rodzinami. Główna bohaterka — Kazia niestety nie zawsze wie, jak ma się zachować względem swoich niemieckich sąsiadów. Bohaterka podpatruje przyjaźń między Stasiem i Brygidą. To oni wiedzą najlepiej, to co tak naprawdę jest w życiu ważne.
Co tak naprawdę opisuje książka i czego się spodziewać sięgając po tą opowieść. Jest to Wojna widziana oczami dziecka, która wcale nie jest lżejsza, ani ładniejsza czy też delikatniejsza. Jest tylko trochę mniejsza. I może trochę bardziej zaskakująca, bo małe dzieci nie znają jeszcze odpowiedzi na bardzo wiele pytań i nie rozumieją wszystkich sytuacji,różnych zależności, czy też zawirowań politycznych.
Mała Kazia ma świadomość tego, że jest to wojna światowa, jednak pokazuje czytelnikom tylko jej mały kawałek.
Książka polecana jest dla wszystkich, zarówno najmłodszych czytelników, jak i ich rodziców, którzy czytając książkę na pewno również będą zaciekawieni opowieściami i losami małej Kazi. Wysiedleni jest książką z dużą historią, która tak naprawdę mogła wydarzyć się naprawdę. Przecież w końcu tysiące rodzin również znalazło się w podobnych sytuacjach. Bohaterka Kazia przekazuje prawdę o tym, że nawet dzieci nie widzą żadnych ograniczeń ani różnic. Nie od dziś wiadomo, że dziecko z innym dzieckiem na pewno zawsze znajdzie wspólną przestrzeń oraz wspólny język, a dorośli powinni się od nich uczyć. Dorota Combrzyńska-Nogala jest jedną z najlepszych polskich autorek książek, ale także pedagogiem oraz polonistką. Tworzy ona głównie powieści dla młodzieży, a także najmłodszych dzieci, Zdarza się jednak czasem, że autorka tworzy również i dla dorosłych.

Leave us a Message